MHRS, Sağlık Hizmeti almayı kolaylaştırdı

MHRS, yani Merkezi Hastaneler Randevu Sistemi; Sağlık Bakanlığı tarafından hastaların devlet hastanelerinden sıra almasına kolaylık sağlayan bir sistem. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vatandaşların kolay hizmet almasını sağlayan bu hizmetin Bolu’da yaygınlaştırılmasını isteyen Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Özmen, sistem hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vatandaşların sağlık hizmetine daha kolay erişiminin sağlanması ve hastanelerin daha etkin ve verimli şekilde hizmet sunabilmesi için geliştirilmiş bir proje olan Hastane Randevu Sisteminin 2011 yılında ülke geneline yaygınlaşmasının sağlandığını söyleyen Murat Özmen, “Hastane Randevu Merkezi, vatandaşlarımızın ALO 182 hattını arayarak veya www.mhrs.gov.tr internet adresinden, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden muayene randevusu almalarını sağlayan bir hizmettir. ALO 182 Hastane Randevu hattını aradığınızda yalnızca telefon görüşmesi ücretini ödersiniz. Sağlık Bakanlığının bu hat üzerinden gelir elde etmesi yada telefon hattınıza bir başka ücretin faturalandırılması söz konusu değildir. Her telefon operatörünün kendi ücret tarifesi vardır ve operatörünüz ile aranızdaki sözleşme ile belirlenmiştir. İnternet üzerinden alınan randevular ise ücretsizdir” dedi.
Randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususları da anlatan Murat Özmen, “Bu sistemle en erken 1 gün sonrası için randevu alabilirsiniz. Randevu aldığınız saatin en az 30 dakika öncesinde randevunuzu iptal edebilir ve dilerseniz başka tarihli randevu oluşturabilirsiniz.

Bir sağlık kurumunun belli bir polikliniğinden, bir gün içinde en fazla 1 randevu alabilirsiniz.

Bir günde bir sağlık kurumundan farklı poliklinikten alınmak kaydıyla en fazla 2 randevu alabilirsiniz. Telefonla kendinize ve yakınlarınıza her aramada toplamda en fazla 4 randevu alabilirsiniz” diye konuştu.

Bu sistemle istenilen hastaneden, istenilen hekimden, istenilen saatte randevu alınabildiğini ve sıra beklemeden muayene olunabildiğini söyleyen Özmen, vatandaşların bu sistemi rahatlıkla kullanmalarını ve böylece hastanelerde sıra beklemeden kaliteli sağlık hizmeti alabileceklerini hatırlattı.
kaynak
http://www.koroglugazetesi.com/index.php