Sisoft, Mhrs İle HBYS Entegrosyonu Uygulama Klavuzu

MHRS (MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ)

Kurum üzerinden MHRS entegrasyonunun yapılabilmesi için ;
WEB Tabanlı Sistemimizi kullanan Kurumlar WebHBYS ekranından Menü / Program Parametreleri ekranından “Sağlık NET Kullanıcı”,”Sağlık NET Kurum Tanımlayıcısı”, “Sağlık NET Şifre” alanlarının ilgili bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
Masaüstü programımızı kullanan kurumların ise Hasta Takip Modülünden Destek / Sistem Tanımları / Liste Tanımları ekranından “Sağlık NET Kullanıcı”,”Sağlık NET Kurum Tanımlayıcısı”, “Sağlık NET Şifre” alanlarının ilgili bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

MHRS Kurum Yönetim Ekranına giriş;
http://mhrsop.sagliknet.saglik.gov.tr/MHRS adresinden Kurum Yönetim Ekranına girilir.
Şekil-1 Kurum Yönetim Ekranı
Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda “giriş yapabilmeniz için yetki almanız gerekmektedir” mesajı alınırsa Sağlık Bakanlığı MHRS biriminden yetki alınması gerekmektedir.
MHRS İletişim Bilgileri “mhrs@saglik.gov.tr ya da 0312 258 50 11” nolu telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

MHRS Kurum
“Yeni MHRS Kliniği Tanımla seçeneği seçilerek, Klinik kısmından ilgili klinik seçilir, MHRS Kliniklerine Ekle butonuna basılarak kaydedilir. Bu işlem ile Ana klinik tanımlaması yapılmış olur. Bundan sonra seçilen bu kliniğin üzeri tıklanarak tanımlanama yapılması gereken alt kliniklerin tanımlaması yapılır. Örneğin : Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinin üzeri tıklandığında üst kısmdaki Klinik kısmında “Beyin ve Sinir Cerrahisi” yazdığı görülür. Alt klinik Adı kısmına ise Kurum kendi poliklinik adını girer(Dahiliye 5 gibi ya da Dahiye 2 Semt polikliniği gibi). Alt klinik Detay koduna ise istenilen bir numara verilebilir. Bundan sonra “MHRS Alt kliniklere Ekle” butonuna basılarak alt klinik sisteme eklenir. Buraya kadar MHRS Kurum yönetim Ekranındaki Klinik tanımlaması yapılmış oldu.İstenirse aynı kliniğin üzeri tekrar tıklanarak birden fazla alt poliklinik tanımlaması yapılabilir ya da Yeni MHRS Kliniği tanımla seçeneği ile farkli bir ana Klinik tanımlaması yapılabilir(Genel Cerrahi gibi).
NOT : Yeni MHRS Kliniği butonuna basılıp Ana klinik tanımlanmadan, alt poliklinik tanımlaması yapılamaz..
Hekim Tanımlama
Kurum Yönetim Ekranından “Hekim Poliklinik İşlemleri” ekranına girilir.
Şekil-3 Hekim Poliklinik İlişkisi
Bu ekranda sağ tarafda daha önce Kurum kliniklerinde tanımlanan Ana klinikler listelenir.(Alt Klinikler yer almaz). Doktor hangi klinikde çalışıyorsa o ana klinik seçilince yukardaki ekranda klinik adı kısmındaki gibi seçilen klinik adı yer alır. Hekim T.C. Kimli No alanına, hekimin T.C.'si yazılır ve Hekim Ekle butonuna basılır. Hekim ad ve soyad bilgisi otomatik gelerek kaydedilir. Aynı klinik için birden fazla hekim var ise yine aynı işlem tekrarlanır..

Şuana kadar MHRS Kurum Yönetim sayfasına Klinik ve Hekimleri tanımlamamız yerterli. Şimdi Otomasyondaki Klinikler ile MHRS Kurum Yönetim sayfasındaki Kliniklerin birbiri ile eşleştirilmesi yapılacaktır.
Kurum Yönetim Sayfasından Kurum Klinikleri tanımlama ekranına girilir. Daha önceden tanımlanan klinik aşağıdaki örnek şekil-4 deki resim gibi seçilir.
Şekil-4 Alt Klinik Seçimi
Şeçili olan Kliniğin Alt Klinik detay kodunda yazan sayıyı, Randevu modülünden poliklinik seçimi yapıldıktan sonra MHRSID alanına aynı sayının yazılması gerekmektedir.
MHRSID alanı WEB tabanlı sistemde Menü / Randevu Tanım ekranından Poliklinik seçimi yapılır ve ayarlar kısmından MHRSID alanı doldurulur.(Şekil 5 te
devamı için www.sisoft.com.tr/tr/mhrs_egitim_klavuzu.pdf